Довідка за результатами оцінювання напряму діяльності Поповецького ЗЗСО І-ІІ ступенів "Управлінські процеси закладу освіти"
. За результатами вивчення документації, встановлено, що при розробленні відповідного документа заклад освіти створено робочу групи для підготовки пропозицій за певними напрямами, здійснювався моніторинг досягнення цілей, які визначені в Стратегії розвитку. Річний план роботи закладу, схвалений педагогічною радою (протокол від 31.08.2021 р. №7), розроблений відповідно до освітньої програми. До його розроблення залучалась переважна більшість(86%) педагогічних працівників. Закладом здійснюється аналіз виконання річного плану за напрямами, які визначаються закладом освіти з урахуванням вимог законодавства (частина 3 ст. 41 Закону України «Про освіту»). Річний план роботи оприлюднено на сайті школи. У закладі освіти затверджено та оприлюднено «Положення про внутрішню систему забезпечення якості освіти» (далі - Положення), схвалене педагогічною радою школи (протокол засідання педагогічної ради від 31.08.2021 р. №7). Положення розміщено на веб-сайті закладу освіти. У закладі здійснюється комплексне самооцінювання за всіма освітніми напрямами та узагальнене у довідках. Учасники освітнього процесу залучаються до проведення самооцінювання освітніх і управлінських процесів закладу освіти (залучаються до опитування).
Керівництво закладу освіти вживає заходів для створення належних умов діяльності закладу освіти, вивчає стан матеріально-технічної бази, планує її розвиток, звертається із відповідними клопотаннями про виділення коштів до управління освіти та органів місцевого самоврядування. Заклад освіти бере участь у громадських проектах бюджету участі з облаштування приміщень і території закладу освіти. Заклад освіти розміщує на сайті фінансовий звіт про надходження та використання всіх отриманих коштів, товарів, робіт, послуг. Керівництво закладу освіти сприяє створенню психологічно комфортного середовища, яке забезпечує конструктивну взаємодію здобувачів освіти, їхніх батьків, педагогічних та інших працівників закладу. 67% учнів подобається у школі, 84 % почувають себе комфортно під час перебування у закладі освіти. Всі педагоги вважають, що їхні права у закладі освіти не порушуються. Керівництво закладу освіти доступне для спілкування з усіма учасниками освітнього процесу. У закладі освіти ведеться журнал прийому та обліку звернень громадян. Усі звернення учасників освітнього процесу розглядаються вчасно та вживаються відповідні заходи реагування. Переважна більшість учасників освітнього процесу задоволена загальним психологічним кліматом у закладі освіти та визнає, що керівництво відкрите та доступне для спілкування. Заклад має такі інформаційні ресурси: офіційний сайт, групу «Поповецький ЗЗСО І-ІІ ступенів» в мережі Facebook, групу вчителів закладу освіти у Viber. Усі інформаційні ресурси наповнюються актуальною інформацією. Сайт закладу створено з дотриманням вимог законодавства. Майже половина батьків отримують інформацію зі сторінки в соціальних мережах, а 35% опитаних батьків користуються сайтом закладу.
У закладі освіти спостерігається позитивна динаміка щодо зменшення кількості вакантних посад. На даний час вакантні посади відсутні. Керівник закладу освіти формує штат, залучаючи працівників відповідно до штатного розпису та освітньої програми. Майже всі предмети викладаються педагогічними працівниками з відповідним фахом. Моральні заохочення у вигляді грамот і подяк різного рівня за клопотанням директора закладу освіти отримують працівники, що виявили найкращі показники в роботі. Керівництво закладу освіти підтримує та заохочує інноваційну діяльність педагогічних працівників, їхню участь у професійних конференціях, семінарах, курсах тренінгах, у різних форумах. Майже всі педагогічні працівники (89%) вважають, що керівництво створює умови для постійного підвищення кваліфікації, чергової та позачергової атестації.
У закладі освіти розроблений, затверджений та оприлюднений план підвищення кваліфікації педагогічних працівників. У закладі освіти створені умови для реалізації прав та обов’язків учасників освітнього процесу. Правила поведінки для учнів розміщено на інформаційних стендах закладу та на офіційному сайті, до їх розробки залучались представники учнівського самоврядування та вчителі. Всі учасники освітнього процесу (78% опитаних учнів, 80% опитаних батьків, 100% опитаних педагогів) вважають, що їхні права в закладі освіти не порушуються. Практично всі пропозиції учасників освітнього процесу враховуються під час прийняття управлінських рішень. У закладі діє Рада школи, учнівське самоврядування. У закладі освіти створено Громадську комісію з контролю за якістю гарячого харчування. Режим роботи закладу освіти та розклад занять відповідають вимогам виконання освітньої програми закладу. Розклад навчальних занять рівномірно розподіляє навчальне навантаження відповідно до вікових особливостей здобувачів освіти.
95% батьків в цілому задоволені організацією освітнього процесу в школі. В закладі освіти наявне Положення про академічну доброчесність, яке оприлюднене на сайті. Адміністрацією закладу освіти вживаються заходи щодо формування академічної доброчесності: проводяться круглі столи, тренінги. У закладі освіти розроблено та затверджено Положення про академічну доброчесність (наказ від 01.09.2020р. №61), що є складовою частиною внутрішньої системи забезпечення якості освіти. Положення визначає механізми забезпечення академічної доброчесності, порядок виявлення та встановлення фактів її порушення. Зазначені види академічної відповідальності педагогічних працівників та учнів за конкретні порушення академічної доброчесності. Також у закладі освіти створено комісію з питань дотримання академічної доброчесності, куди входять представники Ради школи, учнівського самоврядування та педагогічного колективу. Усі здобувачі освіти та педагогічні працівники поінформовані про дотримання академічної доброчесності Керівництво закладу формує в учасників освітнього процесу негативне ставлення до корупції.
Рівні оцінювання за вимогами:
4.1.Наявність стратегії розвитку та системи планування діяльності закладу, моніторинг виконання поставлених цілей і завдань – достатній рівень;
4.2. Формування відносин довіри, прозорості, дотримання етичних норм - достатній рівень ;
4.3. Ефективність кадрової політики та забезпечення можливостей для професійного розвитку педагогічних працівників - достатній рівень;
4.4. Організація освітнього процесу на засадах людиноцентризму, прийняття управлінських рішень на основі конструктивної співпраці учасників освітнього процесу, взаємодії закладу освіти з місцевою громадою - достатній рівень;
4.5. Формування та забезпечення реалізації політики академічної доброчесності – достатній рівень.
Рекомендації напрям "Управлінські процеси закладу освіти":
1. Налагоджувати комунікації між учасниками освітнього процесу:
1.1. оновлення формату батьківських зборів;
1.2. підвищувати культуру спілкування у групах, відсутність ненасильницької і недискримінаційної комунікації. 2.Розглянути на педраді питання професійного вдосконалення педагогів закладу у першому семестрі 2022-2023 навчального року.